پایاسازه بهراد سازنده انواع سازه های فلزی ساختمانی و صنعتی و سوله

  • 09123111797 - ۰۹۱۲۶۶۱۸۸۲۷

صنعت ساختمان سازی

صنعت ساختمان سازی
۱۸۰۴

ساختِمان یا بنا، سازه‌ ای است که برای سکونت و به عنوان محل زندگی یا برای انجام کار و امور مربوط به مشاغل ساخته می‌شود که شامل دو بخش بیرونی و درونی می شود. در صنعت ساختمان سازی ساختمان ‌هایی که از نظر بلندا از اندازه مشخصی بلندتر باشند ساختمان‌ های بلند مرتبه گفته می‌شود.

در ایران ساختمان بلند مرتبه به ساختمان ‌های بالاتر از شش طبقه اطلاق می‌شود. ساختمان ‌های بسیار بلند نیز اصطلاحاً آسمان ‌خراش یا برج نامیده می‌شوند.

انواع ساختمان

بطور کلی هر سازه‌ ای را می‌توان ساختمان به نام برد، در اینجا منظور از ساختمان بناهایی است که از مصالح مخصوص ساخت و ساز یعنی آهن و سیمان و گچ و آجر و .. ساخته شده باشد لحاظ می شود.

اصولاً در صنعت ساختمان سازی و از لحاظ مصالح مصرفی و نوع کاربرد آن می‌توان ساختمان را به دو دسته تقسیم نمود.

انواع ساختمان از لحاظ سازه

انواع ساختمان از لحاظ نوع کاربرد و اهمیت

 

انواع ساختمان از لحاظ سازه :

ساختمان ها از لحاظ سازه به نوع تقسیم می شوند. سازه فلزی و سازه بتنی. در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم.

ساختمان با سازه فلزی : استفاده از سازه فلزی در سراسر دنیا مرسوم است و اکثر کشورها از آن برای ساخت و سازهای بزرگ و طویل استفاده می کنند. برج های بسیار بلند و همچنین سوله های بزرگ از این نوع سازه استفاده می شود. برای قرار گرفتن آهن آلات و اسکلت فلزی در کنار یکدیگر از اتصالات جوشی و یا اتصالات پیچ و مهره استفاده می کنند.

ساختمان با سازه بتنی : ساختمانی است که برای ساخت آن از بتن استفاده می شود. ساختمان های کوچک و حتی ویلاهای مجلل از سازه بتنی استفاده می کنند. با توجه به اینکه در مناطق پر باران با رطوبت زیاد شاید استفاده از سازه های فلزی امکان پذیر نباشد از سازه بتنی استفاده می شود.

البته در برخی مواقع در صنعت ساختمان سازی برای ایجاد ایمنی بیشتر و استحکام و دوام بیشتر از سازه های ترکیبی استفاده می کنند که با استفاده از سازه فلزی و بتنی این کار را انجام می دهند. در مناطق زلزله خیز بیشتر از سازه های ترکیبی استفاده می کنند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.